6/6/2021
ΕΤΑΙΡΙΚΑ ΝΕΑ

Ο Perez νικητής σε έναν ανατρεπτικό αγώνα στο Αζερμπαϊτζάν

Ο Checo εξασφάλισε την πρώτη του νίκη το 2021 και ο Pierre πήρε το πρώτο του φετινό βάθρο, με τις δύο ομάδες της Honda να τερματίζουν στις τρεις πρώτες, αλλά αυτό λέει τη μισή ιστορία του Grand Prix του Αζερμπαϊτζάν.

Ο Max ξεκίνησε από την τρίτη θέση στο grid μαζί με τον Pierre στην τέταρτη θέση, τον Checo έκτο και τον Yuki έβδομο μετά από μια καλή ημέρα στα δοκιμαστικά. Πολύ γρήγορα  ο Max πέρασε τον Charles Leclerc και ξεκίνησε να πιέζει τον Lewis Hamilton, ενώ ο Sergio έκανε μια εξαιρετική εκκίνηση για να φτάσει στην τέταρτη θέση στο τέλος του πρώτου γύρου. Ένας γύρος αφού ο Max πέρασε τον Leclerc, ο Sergio ξεπέρασε επίσης τη Ferrari, οπότε η Red Bull Racing έτρεχε στη δεύτερη και τρίτη θέση. Μια εξαιρετική στρατηγική pit stop επέτρεψε στον Max και στον Checo να βρεθούν στις πρώτες θέσεις και να ηγούνται του αγώνα για μεγάλο διάστημα. Μπαίνοντας στους πέντε τελευταίους γύρους, η καταστροφή χτύπησε καθώς ο Max - ο οποίος ήταν πρώτος - υπέστη κλατάρισμα στο πίσω αριστερό ελαστικό. Ευτυχώς δεν τραυματίστηκε παρόλο που συγκρούστηκε με πολύ υψηλή ταχύτητα στην ευθεία των pit. Άμεσα οι αγωνοδίκες διέταξαν διακοπή του αγώνα το οποίο οδήγησε τους υπόλοιπους οδηγούς στο pit lane.

Όλοι οι οδηγοί μπορούσαν να αλλάξουν ελαστικά και δόθηκε επανεκκίνηση για 2 τελευταίους γύρους με τον Checo να ξεκινά από την pole position, τον Pierre τέταρτο και τον Yuki έβδομο. Όλοι οι οδηγοί προτίμησαν τα μαλακά ελαστικά και παρόλο που ο Hamilton προσπάθησε να προσπεράσει τον Checo στη στροφή 1, ο οδηγός της Mercedes έχασε τον έλεγχο και βγήκε εκτός πίστας μένοντας τελευταίος.  Με τον Hamilton να πέφτει στην τελευταία θέση, ο Pierre ήταν τώρα τρίτος και είχε μια συναρπαστική μάχη με τον Leclerc για την τελική θέση στο βάθρο καθώς προσπεράστηκε στο τέλος του προτελευταίου γύρου, αλλά αμέσως πήρε το slipstream και πέρασε ξανά τη Ferrari στη στροφή 1. Ο Yuki πέρασε τη γραμμή έβδομος μετά από μερικές μάχες στην επανεκκίνηση, παίρνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν μέχρι τώρα. Η νίκη του Checo ήταν η 81η της Honda στη Formula 1 και με τον Pierre τρίτο ήταν το πρώτο μας διπλό βάθρο από το Μπαχρέιν πέρυσι. Με τις Red Bull και AlphaTauri να παίρνουν θέσεις στην πρώτη τριάδα, είχαμε επίσης την πρώτη φορά που είδαμε μαζί τις δύο ομάδες στο βάθρο από τη Βραζιλία το 2019.

Το αποτέλεσμα επιτρέπει στη Red Bull να επεκτείνει το προβάδισμά της στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών σε 26 πόντους, ενώ η AlphaTauri είναι τώρα πέμπτη στην κατάταξη αφού πέρασε μπροστά από την Aston Martin. Στο πρωτάθλημα των οδηγών ο Max παραμένει πρώτος αφού ο Hamilton τερμάτισε στην δέκατη πέμπτη θέση.